Plaadid

Whiskey Blanket – No Object

Whiskey Blanket, 2010

6550whiskeyblanket-noobject300Iseseisev, orgaaniline, haruldane, omapärane ja tundmatu. Steakhouse, Funny Biz ja Sloppy Joe on trio, kelle kolmas album No Object esindab eredalt kõige uuemat ja paremat näidet muusikavalikust, mida Sloppy Joe ise sildistab tabavalt kui listening person’s hip-hop, et mitte öelda conscious. Möödunud kümnendi keskel avaldatud debüüdile It’s Warmer Down Here järgnes unustamatult originaalne järg Credible Forces, mis tõestas hip-hop muusika ja klashsikalise muusika ristamisesuurepärasust. Nüüd on need muusikaliselt haritud välesõnalised räpparid välja tulnud üllitisega, mis ületab igasugused žanripiirid ja on midagi olemuslikult uut. Albumil on ainult kaks külalisesinejat, lauljatar Bonnie Paine ja Seattle’i räpparMacklemore (olen arvamusel, et ka The Language of My World väärib eestlase arvustust). Käesloleva albumiga kaasnes ka nende kõige esimene muusikavideo, palale Pound Boom.

Kutte, kes lava peal ühendavad viiulimängu ja beatboxi kui oma loomingu substraate, selgitab pisut nende päritolu. Boulderon Colorado vaste Tartule – osariigi kõige liberaalsem linn värvika ajaloo ja osariigi suurima ülikooliga. Sihtpunktina paljudele teadlastele ja hipidele (huvitav, kas need on üksteisest eksklusiivsed grupid?) on Boulder näiteks Forbesi ajakirja järgi Ameerika kõige harituim linn. Kahtlemata panustab see ka nähtu, et Whiskey Blanketi muusika pakub intellektuaalset naudingut nii mitmekülgse instrumentalisatsiooni kui ka teadlike laulusõnadega. Nende muusika mitte ainult pole hariv, vaid võiks lausa pretendeerida kui haridus, raamatu- ja tänavatarkuse ülene maailmatarkus, nö muusikaline kosmpoliitsus.

Whiskey Blanketi suurimaks plussiks on see, kui kaua nad valmistavad oma muusikat. Kõik kolm on töötavad inimesed, kes loovad ja esitavad muusikat kirgliku hobina, meisterdades ühte pala mitu kuud. On olnud juhtumeid, kui ajamärgilisi albumeid on tehtud paari nädala (Thug Life) või isegi mõne päevaga (Deep Puddle Dynamics), aga hinnates kvantiteedi asemel kvaliteeti, osutuvad just kaua tehtud kaunikesed kõige väärtuslikemaks. Need kutid tegelevad oma muusikaga nii põhjalikult, et kord tekkinud ideed hülgavad nad harva. Sellest johtuvalt on kerge tabada end mõttelt, et nad suruvad mõnda minutisse rohkem, kui oleks mõistuspärane. Näiteks Where We Go läbib kuue minuti jooksul nii palju rütmi- ja meloodiamuutusi, et ööklubis jääks mulje, et DJ vahetab iga poole minuti järel pala. Need rütmilised pöörded teevad võimalikuks selle, et igaüks neist saab endale sobival moel vokaale esitada ja ikkagi lugu kõlaliselt kokku siduda.

Eelnevate albumitega võrreldes on käesoleval rohkem instrumentaalpalasid ja muusikalisi katsetusi. Lisaks millisekunditäpsuste skrätšide (teravad ja keerulised, peaaegu tehislikud) ja heliampsude (katkendid filmidest) on ka sel albumil kohustuslik pika nimega viiuli-beatboxi pala, Ubiquitous Wavescape of the Re-Upholstered Mind, millele eelneval albumil vastas Immaculate Dungeon of Manifested Solitude. Lisaks viiulile, tžellole ja töörnteibelile, mis on harilikud osised nende loomingus, kasutavad nad siin ka oluliselt rohkem sämpleid, või siis on mul lihtsalt raske uskuda, et nad on ühte või teist heli ise tootnud – uue stuudio helikvaliteet teeb otsustamise raskeks ja nende püüd asendada laialt levinud süntesaatorinakkust akustilise käsitlusega on edukas. Samuti võib täheldada muusikaliste mõjutuste lisandusi. Varasem jazzmuusikale orienteeritus on asendunud veel omalaadsema saundiga, mis laenab hilisematelt kui 60ndate jazz-legendid. Näiteks Up Up Away taustaks tundub olevat ladinapärane tantsupala, mida lauldakse küsitavas keeles. Mis puudutab räpparite endi keelt, siis see on alati äärepealt sõlme minemas – Tonedeffilik kiirus on lükatud piirini, mil foneemid hakkavad hägustuma ja sõnad vahetavad oma järjekorda, siiski säilitades kognitiivset koherentsust. Pahatihti on nende lugude dekodeerimine mitmekümne kuulamise tegu, sest oma lood räägivad nad kiiresti ja keerukalt. Nende sõnaseaded on mitmekihilised ja laia leksikoniga, mida näitlustan laulusõnadega palast Joie De Vie:

They say I should have been a doctor, a lawyer, a pilot, a stockbroker
Instead of such a musician, piece of a pot smoker
They seem to think I only got older and lost focus
I got a lot closer to my dreams through osmosis

The hot hopeless headed romantic vocalist
rap fiddling practitioner of hypnosis
whose admittedly ill fitted for show biz
half-wittedly ad libbing his final opus

No fibs, I never need your gold hits
That’s the whole reason I’m slow seasoning smoked ribs
You were sleeping, i was steady training both wrists
to scribble calligraphic post-script on your close lids

Know this, listening true dissidence fans
I ain’t really through dissing the beauticians and clam
I’m just too enveloped in rhythm to envision a plan
That’s the trouble finding out you’re more musician than man

Whiskey Blanket on hip-hopis tunnustamata pioneer. Nende saund on uudne, täidlane, mahe ja palju muudki head. Instrumentide poolest klassikaline, suhtumiselt üdini hip-hop. Kõigest sellest hoolimata on neil äärmiselt vähe kuulajaid (Last.fm-is pisut üle poole tuhande), sest a style of hip-hop that demands more from the audience ei saa olla laiatarbekaup. No Object pole internetti veel leikkinud, osta saab seda iseseisva muusika internetipoest CD Baby. Kas see album on väärt u kaheksat eurot, selle üle mõtisklemiseks jagan Teiega albumi sissejuhatust, Three Years in the Making.

Celer

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus