Plaadid

Orko The Sycotik Alien – Atoms of Eden

Plague Language, 2003

6638orko_coverOrko The Sycotic Alien’i Atoms Of Eden 2003. aastast on ainukordne kreolisatsioon drum’n’bass ja räppmuusikast, mille L.A. artist otsustas “poliitilistel põhjustel” avaldada Kanada abstrakträpi plaadifirma Plague Language all. Viimasega seostuvad ennekõike taolised nimed nagu Ceschi, Noah23 ja Penny. Kuigi neist saaks edasi viitada teistele kanada abstrakträpi nimedele nagu Moka Only, Buck 65 ja K-the-I??? või isegi abstrakträpi “hüpohondrilisele” kandile (Soso, Epic ja Pip Skid), ei ole mittelineaarse hip-hopi vallas palju edukat segunemist dnb-ga (Sol.Illaquists of Sound on erijuhtum).

Erinevalt abstrakträpi vormist, mida viljeleb näiteks samal albumi külalisesineja StapleMouth ja mille kohta Supasititon 2005. aastal ütles: “The underground must be drowning out, cuz I ain’t feel half of the rappers people jump up and down about. It’s too abstract for me dog, somebody make a note: just because it’s different, don’t make it dope. I understand people like elevating, going against the grain, I’d rather hear somebody rap about his doe and his chain. Than to see somebody rhyme about the moon and stars, crazy shit like space aliens for fifty something bars. There’s no soul in it…”, on Orko abstraktne mitte niivõrd laulusõnade sisu, kuiet muusikalise tausta tõttu. Soul- ja reggaemuusika ning poliitilis-filosoofilise räpi (nt Scienz of Life) mõjutuste arvelt on Orkol õnnestunud teha drum’n’bass vahenditega hip-hop album, millelt ei puudu isegi kõvatuumaline bättelräpp. Viieminutilisel verbaalsel rünnakul, Wack As Fuck, häbistab ta damaja-maiguliste torgetega gängster räppi: “That ain’t no wax, that’s a placemat. Imma figure out something to do with your album before my life is through. Imma use your CDs as coasters…”
Atoms of Alieni iseärasuseks on see, et kuigi see sisaldab inglisekeelseid värsse, on temast arvustusi kirjutatud vaid prantsuse keeles. Üks arvustajatest osutas koostööle ja sarnasusseosele Company Flow liikmega Bigg Jus, teine aga kiitis taevani Orphani produtseeringut, mis saavutas dnb ja räpi vahel täiusliku sünteesi. Minu arvates on Orphan loonud midagi imelist albumi lõpetusel, Drop Your Weapon, mis oleks muidu ette kujutatav vaid läbi DJ Cam’i ja Erik Satie kohtumise. Massiivne katkendlik dþungel ja melanhoolne klaverikõne peavad dialoogi üle helikatkendite, mis pärinevad Stallone’i Rambo-filmist “First Blood”. Heliampse filmidest kuuleb ka nendest komposeeritud verbaalse narratiiviga instrumentaalpalal, Human Technology, mille märklauaks on tarbijakultuur: “If you’ve ever worried about all those things you’ve got plugged in your house, all those things that are on the power grid, that plugs into everything… Imagine all of them getting a mind of their own and deciding they don’t like you…” Ulmefilmi Equilibrium meenutav viiulimuseem kombineerub maailmalõputeemaliste helide ja lausungitega vanaks heaks “masinad viivad meid hukatusse” retoorikaks, millele eelnev American Fear annab terrorismivastase sõja kommentaarina poliitilise maigu, öeldes, et Ameerika uues sõjas on vaenlaseks hirm (subjektiivne emotsioon, mitte füüsiline vaenlane).
Kokkuvõttes on Atoms Of Eden vähetuntud (anglo-ameerika tundub temast teadvat vähem kui franko-ameerika), aga siiski mitmekülgne. Eedeniaatomid on selline avangard, mille kuulamine pakub sügavat sotsiopoliitilist kriitikat laulusõnameelsetele, 180 bmp rütme ja meeldivaid meloodiaid bobble head sündroomi all kannatavatele ning kahe distinktiivse stiili vahelise dialoogi, järeleandmiste ja kreolisatsioonide avastamist nende harmoonilisest kohtumisest. Soovituslik kuulamine hea bassiga kõrvaklappide omanikele.

Tracklist:
1. Eternal Law (Feat. Odessa Kane)
2. Terminal Mathematics (Feat. Odessa Kane)
3. Wack As Fuck
4. Innerspace Massive (Feat. Cosmo Lexus)
5. Macro Babylon (Feat. Okito Lexicon, Phoenix Orion)
6. Outbreak (Feat. Odessa Kane, Staple Mouth)
7. Double Helix (Feat. Odessa Kane, Sumach)
8. American Fear
9. Human Technology
10. Symphony of Light (Feat. Ambush)
11. Future Evolution (Feat. Imiuswi, Okito Lexicon, Zagu Brown)
12. Yacub Biotech Engineer
13. Deadly Force
14. Art of Deception
15. Drop Your Weapon

Meeldivat kuulamist
Celer

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus