Plaadid

Kam Moye (aka Supastition) – Splitting Image

5881splittingimageMYX Music Label, 2009

Kam Moye (aka Supastition), kelle isiksus ning looming on minu jaoks olnud aastaid juhendavaks ja silmaringi laiendavaks, on tänaseks oma karjääri artistina lõpetanud. Kas alatiseks või teatud perioodiks, seda teab ainult tema ise. Kam`i avaldus: „… / At this time, I have no plans on recording another professional solo album as Kam Moye or Supastition. This decision isn’t based on my recent situation with MYX Music but based on the state of the music industry and where it’s going. It wasn’t an easy decision for me but I felt that it was the best choice. I’ve sacrificed a lot of money and time and it’s just not worth it to continue with it the way I have done in the past. / …” Eelneva väljatoomist pean antud arvustuses väga vajalikuks, et mõista paremini albumi “Splitting Image” väärtust ja mehe aastatepikkust panust hip hop kultuuri.

Kui otsida artiste, kelle loomingut toetavad igapäevaselt ka käitumine ja väljaütlemised, siis Kam kuulub just antud kategooriasse. ”Splitting Image” on liialdamata öeldes väga otsekohene ning avameelne vestlus kuulajaga. Tema enda seisukoht seoses Kam Moye nime all muusika avaldamisega kindlustab eelnevat väidet: ”Supastition music will be what most people know me by and the Kam Moye joints will be the more soulful & personal music that I release.” Kindlasti võivad tõsisemad toetajad siinkohal vaielda ning öelda, et Supastition on alati rõhunud lüürikas personaalsuse aspektile, kuid hetkel pole põhjust antud küsimust lähemalt puudutada. Tema muusika on läbi aastate olnud alati lüüriliselt väga tugev ning erinevate nimede kasutamine seda kindlasti muutnud pole.

Kuulates radu ”Splitting Image`il” leiab kuulaja Kam`i poolt öeldust taaskord üles enesekindluse ja konkreetsuse. Mees teab, millest ta räägib! Ootused leida albumilt bling-bling`i ning macho`likku suhtumist võib minetada. Seega otsusta kohe, kas võtad (soetad CD) või jätad! Kajastamist leiavad probleemid ja seigad meie igapäevaelust – ilustamata ning võimendamata. Selline on Kam`i vaatenurk läbi aastate olnud. Kas mees suudab kuulajale ”Splitting Image`iga” varasemalt ilmunud LP`de (nt. Supastition – Chain Letters) ja EP`dega (nt. Kam Moye – Self-Centered EP) võrreldes midagi uut pakkuda? Saame kohe teada.

Tracklist:
01. RE: Born – prod. by Vitamin D
02. Reality Check – prod. by Khrysis
03. Stars ft John Robinson – prod. by D.R.
04. Splitting Image ft Neenah – prod. by Symbolyc One
05. Imani – prod. by Sic Beats
06. Hello Karma ft Phonte and Ayah – prod. by Vitamin D
07. No Substitute – prod. by Jake One
08. Let’s Be Honest – prod. by Veterano
09. Don’t Forget ft Tiffany Paige – prod. by M-Phazes
10. Do What It Takes ft Buff1 – prod. by D.R.
11. Nobody’s Fool ft Tenille – prod. by D.R.
12. Give Out, Give In – prod. by Veterano
13. Life Line ft One Be Lo – prod. by Jake One
14. MK-ULTRA ft Baba Zumbi (of Zion I) – prod. by Illmind
15. Forever Fresh – prod. by Marco Polo

Albumi avalugu RE: Born on Kam`i poolt kuulajale sissejuhatusele kohaselt selgitava iseloomuga, rääkides loometöö käigus leitud kindlusest valitud musikaalsete lahenduste ja elus tehtud valikute osas. Kõikvõimalikes kvaliteedikriteeriumites, mida muusikahuvilised tavaliselt kohe hindama hakkavad, esimeste minutite järel kõhklusi tekkida ei saa. Mees ütleb julgelt välja:

They can’t disable my greatness with label slavery,
I’m stepping above it, the rap Frederick Douglas, the black,
heads are gon’ love it, this is freedom over break beats,
I feel reborn like a Christian basking in holy water.

Rada järjekorranumbriga 2, Reality Check, võib mõneti pidada avaloo jätkuks, sest Kam võtab mõnusalt vibreerival, kuid kahjuks kulminatsioonini mitte jõudva saundiga Khrysis`e biidil julgelt ette tänase päeva muusikatööstuse ning igivana probleemi seoses raha kui rikkuse ülistamisega paljude ennast artistideks nimetavate poolt. Stars, kus teeb kaasa John Robinson, rõhutab julgust võtta vastu riske. Antud juhul ei lange mehed klišheedesse ning ei tulista kuulajale ette läbileierdatud tsitaate nagu ”hoia oma unistused elus” või ”taevas on piiriks”, vaid räägivad igapäevaelu hirmudest ja unistamisest täpselt sellisena nagu need meil kõigil aset leiavad. Taustavaliku otsust D.R. kasuks võib antud teema käsitlemiseks pidada ebaõnnestunuks – igav, liialt tavaline. Võinuks eeldada rohkem sügavust ning energiat pakkuvat kõla. Refrään on samas väga eeskujulik! Albumi nimilugu Splitting Image põhjendab minu arvates väga hästi, miks Kam loobumisotsuse vastu võttis. Mahedal Symbolic One`i vaheldusrikkal biidil voolav Kam viskab ette näiteks järgmised read:

The tough guy persona, I shed it, let it go,
I’m Kam Moye head to toe, except it and let me grow,
See me as, the smarter rehabilitated version of my past,
Be proud of my developments, so fellas toast a glass,
At last I learned that happiness is not having what you want,
But is wanting what you have (for real).

Imani kohta ütleb Kam: “It’s a fictional story but I love storytelling tracks so this was pleasure to write.” Samuti on antud lugu meeldiv ning huvitav kuulata, sest sisuliselt on loo järgnevus väga oskuslikult ning tegelikkusele vastavalt kirja pandud. Phone ja Ayah`i toel esitatav Hello Karma on antud albumilt minu üks eelistusi. Lihtne, kuid hästi meeldejääv teemalahendus Vitamin D energiast pakataval taustal koos Phonte mõtetega lihtsalt sunnib antud rada ennastunustavalt korduvalt kuulama. Kam lausub:

I know I lie to my lady like “Baby, them other hoes,
They just crazy” while I’m getting my Jimmy swaggered on,
But then again you might not be here for women friends,
Why pay me back now? It’ll balance out in the end.

Tähelepanu tasub kindlasti pöörata Hello Karma outro osale. No Subsitute Jake One`i biidil viitab unikaalsusele ja ainulaadsusele muusikas, mida mees suudab oma lähenemise ja hoiakuga pakkuda. Asendamatu? Minu jaoks kindlasti. Läbiv sarnane viiulisaund instrumentaalil väsitab aga loo kuulamisel lõpuks ära. Albumi 8. radaLet`s Be Honest ei jäta neid muusika austajaid, kes otsivad võimalust samastamiseks endaga, külmaks. Kam alustab nii:

Now let’s just be honest here, I don’t need a million in bills,
to be happy, I got a family and the feeling is real,
I’m not saying I don’t want to make it, I’m all for money making,
I’m not a loser cause my house ain’t on twenty acres.

Ja lisab:

I don’t need people in the streets to know me,
Man I kinda like keeping it discreet and low-key,
Without being popular, nah,
I wanna walk in the mall without the whole place dropping their jaws.

Veterano meloodiline ning sinusoidina emotsioone järgiv biit on minu arvates väga sobiv valik. Antud lugu toetab ka visuaalne pool video kujul. Soovitan seda vaadata, sest see toob träki sulle nautimiseks ja kaasaelamiseks veelgi lähemale koju kätte. Juba ongi rohkem kui pool albumit kuulatud, väsimust pole, ning järgmiseks kõlab kõrvadesse Don`t Forget. ”It`s more of an appreciation type of joint,” ütleb Kam, kes ei pea antud rada tavaliseks armastuslooks. Võin rahuliku südamega väita, et mees kuulajat eelmainituga ei eksita. Esmapilgul pisut uinutaval M-Phazes`e biidil esitatavale intiimsele palale annab lisaväärtust refräänis sissetulev Tiffany Paige. Viimaseta jääks lugu liialt üksluiseks. Do What It Takes koos Buff1`iga eristub Splitting Image`i eelnevate lugudega võrreldes oodatust erineva taustavalikuga just positiivses võtmes. D.R. on biidil vastutavaks ka Nobody`s Fool`il ning sarnaselt eelmisele rajale on lugu teistest heas mõttes just tema tõttu esile tõusmas. Kam ei hoia ennast tagasi ja viskab Nobody`s Fool`is letti read:

Yo, I don’t ride to celebrity gossip or the media hoopla,
Is Paris Hilton possibly the key to my future?,
The news hardly speak on brothers until we do wrong,
Then they got it covered like the leader of the Ku Klux.

Give Out, Given In on sisuliselt minu jaoks albumi kõige melanhoolsem lugu. Pisut poeetiline, kuid siiski elulisest aspektist äratuntav temaatika paneb enda tegemiste üle mõtlema. Depressioon ning mured on igapäevaselt aktuaalne kõigi jaoks, tahame seda või siis mitte. Kam`i kommentaar: ”There’s a lot of options for those trying to overcome depression. I think we just need to be careful about being so quick to pop a pill every time something feels wrong with us.” Minu jaoks on eriti jõuline Kam`i sissetulek:

When I was growing up, old folks used to tell me, they said “You better be careful how you talk to people and how you treat ‘em. Because you never know what that man got going on in his life. You never know what he going through.”

Taas Jake One`i biidil esitatav Life Line koos One Be Lo`ga viib kuulaja läbi lüürika keskkonda, kus paljud noored ning peamiselt just noored mustanahalised peavad üles kasvama. Kiidan biidivalikut – hoiatav ning tähelepanu püüdev. MK-ULTRA võtab Kam ise väga hästi kokku: “Well, MK-Ultra just speaks on the effects that TV marketing and advertising have on us all. The biggest days for advertising are Black Friday and the Superbowl. We line up in stores early in the morning and fight to get something that’s marked down a few dollars. We stay glued to the TV to watch the Superbowl commercials and then discuss it the next day like it’s important to our lives (laughs).”Seetõttu ka eriti tabavad read massiivsel Illmind`i biidil. Album lõppeb võimsa lüürilise pommiga Forever Fresh Marco Polo bängerbiidil. Refrään:

The rep stays the same, so why would you second guess?,
A new name, but I remain forever fresh,
Since some of y’all stuck in my old days,
I revert back to my old ways, I’m forever fresh,
I still rock crowds on the regular, forever fresh,
That ain’t changed, just the same as it ever was, forever fresh,
I still put it down on the regular, forever fresh,
Ain’t nothing changed, just the same as it ever was.

Paremat väljaminekut andnuks välja mõelda ning valida. Emotsionaalne, energiline ning vokaalselt eriti rabav esitus võtab ”Splittingi Image” kontseptsiooni vääriliselt kokku. Tutvu kindlasti ka antud loo videoga!

Kokkuvõttes tuleb rõhutada, et kuigi Kam`i ”Splitting Image” on igati kuulamist väärt, võiks öelda, et lausa kohustuslik kuulamine, siis biidimaterjali mitmekülgsusega album nõudliku kuulaja kõrvus kindlasti ei hiilga. Kohati liialt tavalise ning etteaimatava saundi tõttu, arvestades ka vokaalseid lahendusi, ei saa albumit tõsta kõrgemale staatusest ”hea” tasemele ”väga hea”. Kõlalisest aspektist lähtudes andnuks võimaluse kõrgemale positsioonile platseerumiseks mahlakamate ning värvikamate taustade valik, mis oleks kuulajale Kam`i varasemat loomingut arvestades positiivselt intrigeerivaks. Näiteks enam alternatiivsele (nt elektroonilisele) saundile keskendumine tracklist`i kokku pannes kergitanuks antud albumi aktsiaid kindlasti. Hinnates teemaderingi, mis albumil vaatluse alla tulevad, peab tõdema, et Kam uudset lähenemist sisse ei too. Individuaalsotsiaalselt aktuaalsete probleemide lahtiharutamine on mehe jaoks olnud pidevalt esirinnas. Hätta ta selles osas muidugi ei jää, sest oskab Kam tihti näha ja lahti kirjutada ning seejärel läbi muusika esitada olukordi, mida me ise ei pruugi tihtipeale märgatagi. Lõplik otsuse langetamine jääb sinu õlule! Kuulajad on erinevad ning kindlasti leiab igaüks ”Splitting Image`ilt” üles midagi just enda jaoks.

Hinnang:
6.5/10

Videod:
Let`s Be Honest
Forever Fresh
Splitting Image ft Neenah

Info:
Ametlik koduleht – www.supastition.com
Myspace – www.myspace.com/supastition
Diskograafia – www.discogs.com/artist/Supastition

Lisaks:
Kam`i kommentaarid albumi tracklist`ile – www.redsecta.com/KamMoye.html

Head kuulamist!

WordWisdom

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus