Intervjuud

Intervjuu: Whiz

Tartu sõnasepp Whiz on viimasel ajal palju buzzi tekitanud. Mehel ilmus hiljuti debüüt-EP Whizofskreenia, kust võib muuhulgas leida lood “Kraana teeb tööd” (aaarrghh!) ja “Kes hull on”, millele mõni aeg tagasi ka video valmis. EHH.ee pidas sel puhul Whiziga ühe tõsisema vestluse ja ristküsitluse maha. Alljärgnevalt selle transkriptsioon:

Tere, Whiz!
Ayo, Wst!

Et mitte küsida, kuidas läheb, siis uurin, et mida näiteks eelmine nädalavahetus tegid?
Eelmine nädalavahetus, hmm. Otto käis külas ja vorpis biidi, mille peale ka kohe salm kirjutatud sai. Käisin Genialistide klubis, kus Tartu muusikanädala raames andsid laivi Genka ja Paul Oja ning Soome räppar Noah Kin. Pühapäeva õhtuti käin kossutrennis nädalavahetuse tervisekahjustusi kompenseerimas.

Mina mäletan Sind kõige varasemalt Smackout streetbatteli sarja kaudu, mille üheks vedajaks Sa tookord olid. Kas kõigpealt oli see ja alles siis hakkasid räppima või vastupidi? Või käis kõik paralleelselt?
Smackouti hakkasime tegema 2008. aastal. Tegelt olin räpiskenes teemas juba varem, kuid tunne ja soov asjaga tõsiselt tegeleda tekkis vist tõesti Smackouti aegadel.

ain

Kuidas see streetbattelite projekt üldse alguse sai ja mida põnevat sellest ajast rääkida mäletad? Ja kas see ettevõtmine on praeguseks hingusele läinud?
Smackouti idee tekkis kollektiivselt koos Chongi ja Feariouga. Rollid said esialgu jagatud nii, et Chongi ülesanne oli hostida, Feariou lahedada jäi filmimine ja monteerimine ning mina tegelesin organisatoorse poolega. Kusjuures Feariou teenis tänu oma ülesandele hüüdnime Vidjo ja mina kutsun teda siiani nõnda. Tallinna ja Tartu Smackoutidel sai jageletud igasuguste turvameeste ja politseinikega, kes bättlile paanikat külvama tulid, kuid karistada ei saanud keegi ja laiali ei aetud meid ka kordagi. See on ka vist mainimist väärt, et ükskord käis Tallinna Smackoutil Jan Uuspõld. Praeguseks on Smackout ajalugu, kuid mõttes on üks väike tulevikuplaan, mis Eesti bätelräpi skenesse eluvaimu süstima peaks.

EHH.ee intervjueeris hiljuti Kricki seoses tema debüütalbumiga. Oled ka ise teinud palju koostööd Krickiga. Arvestades, et Krick on pärit Orissaarest ja Sa ise Elvast, siis kuidas selline piiresalgav koostöö sündis? Ja kas jätkub?
Krickiga tutvusime pärast 2008. aasta MC battlet Luigel, praeguse Kiviabi Kurinaha juures. Ühine mõtteviis ja muusikamaitse tegid meist sõbrad ja umbes aasta hiljem salvestasime loo “Kui sul on kopp ees”. Sellest ajast saati oleme teemat õhus hoidnud ja kohe kindlasti võib meie ühiseid radu ka tulevikus kuulda.

Krick on kõva friistailivend, ja oleksin justkui Sindki vabastiilimas kuulnud. Kuidas kommenteerid?
Vabastiilinud olen alati, kuid selle oskuse tõsisem lihvimine on pigem viimase aja teema. Sattuge minuga saifferisse või tulge laivile ja näete ise kuidas sellega on.

Elva on koht, kuhu kord aastas koguneb kogu Eesti räpiskene. Kas Elvast endast on peale Sinu veel mõni räppartist sirgunud? Või kas on keegi, kellel tasub kõrv peal hoida?
Kurb on tunnistada, kuid mina ei tea Elvast kedagi, kes tõsisemalt räppmusaga tegeleks. Ma olen sellisest bändist nagu Elvaderz ka kuulnud, kuid neil vist ei ole Elvaga mingit seost. Loodan, et EHHi igaaastasest epitsentrilinnast sirgub veel mõni tõsiseltvõetav MC. Aeg näitab.

Said ka ise hiljuti oma debüütalbumiga maha. Mis tunne on?
Ekstaatiline!

Kas on ka mingid arusaamad nüüd pärast albumi ilmumist muutunud või kas oled midagi õppinud sellest?
Albumi tegemine oligi õppimise protsess, mille käigus sai tuleviku projektideks palju näpunäiteid. Üks asi on selge – kui tahad, et toode oleks sajaprotsendiliselt oma maitse järgi, siis tuleb kõik otsast lõpuni ise teha.

Kuidas ise oma plaati tutvustaksid ja kirjeldaksid, väike liftikõne?
Plaat on sündinud paari aasta selekteeritud materjalist ja räägib peamiselt endast ja mind ümbritsevast, ehk ainsatest asjadest millest ma päriselt rääkima kvalifitseerun.

Kaua materjal valmis? Ja kas tegid albumi lugude jaoks või lood albumi jaoks?
Album on paari aasta teema. „Kraana teeb tööd“ ja „kes hull on“ olid kaks asja, mis said tehtud enne seda teadmist, et ma nad kindlalt plaadile panen ja muu kraam oli sihipäraselt albumi jaoks salvestatud.

Kuidas albumi väljaandmise lahendasid? Ja kas huvilistel on seda veel võimalik soetada?
Album tuli välja 9/11 kuupäeval HOME studio alt. Praeguse seisuga on esimene tiraaž läbi müüdud, aga väike kordustrükk annab kõigile huvilistele veel võimaluse plaat ligi haarata.

Mis Su enda lemmiklugu on plaadilt?
Su korter jäi vaikseks

Kui albumimaterjal kõrvale jätta, siis millise oma looga veel eriti rahul oled?
Eks ta nii ole, et kõige värskemad asjad on enim meele järgi. Nendest lugudest kuulete natukese aja pärast.

Loole “Kes hull on?” on ka video tehtud. Kui palju inimesi selle ettevõtmisega seotud oli ja kuidas üldse üks räpivideo valmib?
Kaks operaatorit ja mustmiljon sõpra. „Kes hull on?“ video sündis tänu õnnelikele kokkusattumustele. Sattusime juhuslikult Alar Niloviga tänaval kohtuma ning jutt jooksis video tegemisele. Mõne aja pärast saime uuesti kokku, panime paika esialgse stsenaariumi ning muu vajaliku ning seejärel sai otsitud näitlejad ja rekvisiidid. Video üles võtmiseks kulus kaks ja pool päeva, monteerimiseks ja viimaseks lihviks paar nädalat.

Mis eesmärgid Sa üldse endale seadnud oled seoses selle räpivärgiga? Ja mida on plaanis nt. aasta jooksul saavutada? Aga 5 aasta?
Aasta jooksul tahaks ühele projektile jalad alla saada, aga sellest lähemalt rääkida on veel liiga vara. Võin nii palju öelda, et projektiga seotud inimeste elupaigad joonistavad Eesti kaardile kolmnurga. Viisaastakuplaan on kindlasti kauamängiv valmis vorpida.

Kes Su enda räppmuusika top 3 on Eestist/välismaalt?
Eesti skenest on kolm lemmikut Ingmar Gailit, WST ja Põhjamaade Hirm. Ma ei hakka välismaalt klassikuid mainima ja toon välja mõned sellised maaalusemad tüübid nagu Homeboy Sandman, Blu ja Dirty Dike.

Kus Sind lähiajal näha-kuulda saab?
26. detsember Tartu jõulu YO! HOOVIL ja aastavahetusel koos Krickiga Tartus klubis Ateen.

Suur tänu. Lõpetuseks teen Sulle RBMAd – küsi ise endalt üks küsimus ja vasta sellele.

Et mis ma üldse eesti räpiskenest arvan praegusel ajal?
Eesti räpp on rohkem elus kui kunagi varem ja uusi tegijaid ilmub igast Eesti nurgast. Kahjuks on fookus nihkunud rohkem sisult kõlale ja vaatemängulisusele. Panen uutele tulijatele hingele selle, et nad annaks oma musale mõtestatud sõnumi näol replay väärtust.

– usutles wst

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus