Intervjuud

Intervjuu: s’Poom (2013)

Liikumine nimega 5LOOPS on saanud värskelt maha oma teise kauamängivaga “2013LP”. EHH.ee püüdis sel puhul kinni projekti eestvedaja s’Poomi, kellega sai vesteldud nii ahjusoojast albumist kui muusikast laiemalt ning peatutud ka veidi isiklikematel teemadel.

Algatuseks mõned soojendusküsimused – kelle poolt veidi aega tagasi lõppenud aastaküsitlustel oma hääle andsid ja kes läinud aastast nii Eesti kui väljamaa omadest kõrva jäid?

Pean pettumuse ilmselt valmistama ja ütlema, et ma ei hääletanudki. Olin nii kuradima hõivatud albumi valmistamisega, et kogu mu tähelepanu läks selle alla. Kõik muu oli teisejärguline. Aga kui rääkida artistidest, kes kõrva jäid, siis Eesti omadest tõi mul kõigerohkem naeru suule Krick ilmselt. Ta on haige inimene!! Selle mehe jaoks on räpp nagu hingamine juba. Kui sa tahad MCna näidata kui nõrk sa oled, siis astu Krickiga ühele lavale ja proovige freestyle’da. EI! Sa võid teha oma salme, mida oled kirjutanud aastaid ja verega – Krick voolab su’st ikka paremini!! Temale mikri andmine on nagu kassile palderjani andmine – läheb hulluks. Siis veel muidugi plaadilabeli kaaslased – DVPH! Jagan nendega visiooni muusikast ja mõtteid, seega väga südamelähedane teema. Välismaistest artistidest aga Pro Era crew. Joey Bada$$i mixtape oli väga mõnus ja nauditav. Dyme A Duzin pani mõtlema uute suundade peale jne…

Umbkaudu mitu lugu Sa oma 10+ tegutsemisaasta jooksul teinud oled?

Pole kunagi lugenud, aga ma arvan, et avaldamata lugusid on umbes kahe plaadi jagu. Hetkel näiteks tegin kodus just 120’nda instrumentaali oma MPC’sse. Võin arvata, et enne seda tegin ka oma 50-70 biiti. Nii et, ikka on sitaks! Ja pole 10+ vaid ongi 10 – 2013 on s’Poomi juubeliaasta.

Oma algusaegadel said Sa tuntuks biitboksimisega. Kas see ettevõtmine on täitsa soiku jäänud või on võimalik tulevikus veel uut ja täiustunud versiooni kuulda?

Tuleb tunnistada, et on jäänud ikka soiku. Vahel harva boxin kui sõidan autoga või olen üksi liftis. Enamjaolt kasutan seda skilli ära kui valmistan biiti. Leiad näiteks mingi sampli kuskilt loost, paned loopima, ning proovid kohe erinevaid trumme taha, saamaks aru kuidas see kõlada võiks. Väga lihtne vahend nii-öelda sketch-biidiks. Tulevikus? Eip. Instrumentaalmuusika on mu väljund suuremas osas siiski…

Aga läheme nüüd asja juurde – õnnitlused äsja väljatulnud plaadi puhul, mis peaks Sul nüüd juba viies olema!? Mis Su enda lemmiklood on igalt plaadilt?

Tänud! See pole viies, vaid see on siiski teine. Kõigil on kombeks panna võrdusmärk minu ja 5LOOPSi vahele. 5LOOPS on midagi enamat kui s’Poom. See on reaalne liikumine, mille peamiseks suunaks on vanakool ja räpp oma parimates vormides. Iga inimene, kes liigub kaasa, ongi 5LOOPS. s’Poom on kõigest üks väike osa selle juures. Mina olen kõigest produtsent, kes on kogu selle suurema pildi taga – mees, kes keerab vahepeal vedru jälle üles, et asi tiksuks. 2013LP peal on 17 kaasartisti – nemad on 5LOOPS. Kõik, kes kuulavad ja toetavad – on 5LOOPS.

Lemmiklugudest ei saa ka kahjuks rääkida. Mulle meeldib muusikat teha nii, et iga lugu oleks omaette mõnus. 2013LP niimoodi ka õnnestus. Jääb vaid loota, et teistele on sama mõnus..

Kuidas äsjavalminud 2013LP teistest Su plaatidest erineb? Kas on midagi, mida selle plaadi juures teistmoodi tegid?

Erineb nii palju, et proovisin valida uusi artiste, kellega koostööd teha – Genka, JOC, Boom, 7N, Lord, Krick, JAG, Mmindz – puhas rõõm. Instrumentaalid pole ka seekord kõik minu tehtud, vaid kaasa on löömas ka Hr.Kivi ja Otto. Tore on vaadata, kuidas noorem ja vanem põlvkond omavahel seguneb ning lõpptulemus on veel SELLISE maitsega. Uskumatu kohati Eesti skene puhul.

Manipulated Mindz on nüüd vist juba saanud ühiseks nimetajaks 5LOOPSi laividel. Kuidas nende tüüpidega kokku juhtusid ja mida põnevat inimesed selle pundi kohta üldse teadma peaksid?

Mindzist sain teada läbi Otto. Ma ei mäletagi, kumb kummaga ühendust võttis, aga suhtlus sai kiirelt alguse ja õnneks ka stabiilse. Käisime neil Keilas külas ja sealt hakkas pall veerema. Peale paari kuud otsustasime Superbandiitidega, et neid mehi peab toetama kõigega, millega võimalik, ning nüüd anname rauale ainult kuuma. Hetkel on Otto küll kahjuks sõjaväes, aga ma proovin tagada, et töö ei jääks katki ning kui ta kord sealt välja saab, siis on puhas paari kuu töö Manipulated Mindzi LP valmis saamiseks. Oma 7-8 lugu on reaalselt olemas. Üldpilt mu arvates – VÕIMAS!

Lähiajal on kuuldavasti Gavlyn Eestis laivi andmas. See-eest Eesti naisräpparitega on meil endiselt vist kehvad lood? 5LOOPSi projekti jaoks pole kedagi veel kõrva jäänud?

Olen kuulnud nii siit kui sealt midagi. Keegi üritab miskit, aga mitte midagi konkreetset. Kohati pole Eesti naistel vist räppimise jaoks seda ego, mida oleks vaja. Ma olen alati öelnud, et kui mingi naiska Eestis kavatseb räppima hakata – otsigu mind üles. Aitan kui’s võimalik. Ma ootan seda päeva, mil’ ma saaks näidata meie publikule kasvõi üht kohalikku naisräpparit, kes räpib nagu Lin Que või RoxXxan.

Mis vend see JAG on ja kuidas temaga koostööd tegema sattusid?

JAG on vennas Soomest. Nägin tema videot „BOOM“ youtube’st, mille peale kirjutasin talle kirja, et soovin temaga koostööd teha. Andsin talle lingid kaasa 5LOOPSi asjadega ning vastus tuli kohe, et „Nõus!“. Hiljem tuli veel Tartusse live’i tegema ning lindistasime veel uusi lugusid sisse. Siiani peame aktiivselt sidet ning räägime tulevikuprojektidest. Väga sõbralik ja asjalik inimene.

Plaanid edaspidi ka mingeid väljamaatüüpe kaasata?

Ikka. Ei taha siin väga hooplema hakata, kuna midagi veel lindis pole, aga on räägitud artistidega UKst, Venemaalt, USAst, Saksast, Iisraelist ja mujalt. Nimesid ei taha nimetada – kardan, et pärast olen artikli lugejaid alt vedanud, kui miskit jääb ära. Aga jep – tagasiside 5LOOPSi teemale on mujalt maailmast olnud väga positiivne. Öeldakse küll, et ei saada sõnadest mitte midagi aru, kuid tervik ise on väga mõnus … eriti veel sellise väikse koha kohta nagu Eesti.

Lisaks JAGi loole on ka Viis / Ülemisele korrusele videona saadaval. Kas mõnele plaadiloole on veel kavas video teha?

MC video on ka olemas ju! :) Ikka tuleb! LOOPS on alati hoolitsenud selle eest, et videod oleks olemas nii ühel või teisel kujul. Hetkel on plaanis veel vähemalt kolm videot. Võin kindel olla, et lõpuks tuleb neid rohkem .. alati on tulnud.

Kas reedad, mis tehnikat muidu videote tegemisel seni kasutanud oled?

Tehnika on kerge – enesekriitika! Pikk idee seedimine, lahenduste otsimine ning lõpptöötlus. See kõik nõuab rämedalt aega ja energiat. Paljud arvavad, et see kõik käib nagu muuseas – Oh, teeme video? DAFAI! – ja ongi valmis. Kuid kahjuks see nõnda siiski ei ole..

A mussitegemisel? MPC ja Cool Edit või veel miskit?

Jah, endiselt MPC ja Cool Edit.

Jääd oma setupile truuks või plaanid kunagi mingeid instrumente ka soetada, et ise mingeid käike sisse mängida?

Kavas on muretseda võimsam MPC. Rohkem ei midagi enamat. Mulle meeldib samplimine. See nauding, et sa leiad täiesti erinevatest muusikazhanritest sämplid ja paned need omavahel kokku üheks – seda ei asenda miski mu jaoks. See uus mix ja kõla, mis sealt tekib, on selline, mida ma ilmselt ei suudaks ise mängida sisse ühegi instrumendiga. Seega – MPC to da max!!

Kuidas tavaliselt ühe 5LOOPSi biidi tegemine valmib?

Minul valmib täiesti randomaalselt. Viimane naljakas juhtum oli selline, kui sõitsin koju ühest teisest Eesti linnast ja mõtlesin et „Vsjo! Selle mussiga on nüüd kõik!“. Olin juba valmis ütlema Kayotile bussis, et peale plaadi reliisi ma eemaldun muusikast, kuna ma lihtsalt ei jõua enam. Kuna Kayot aga istus paar rida eespool minust, siis ei hakanud tema juurde kõndima ning pärast maha minnes ununes üldse ära. Läksin koju ja mis juhtus? Uus biit, mis praegu on mu lemmikbiit. See, kuidas Ottol ja Hr.Kivil see käib, pead aga küsima juba nende endi käest. Tean, et mõlemad teevad hetkel mussi arvutiga, kuid pole kindel, mis programmiga. Hr.Kiviga oleme aga rääkinud, et mu MPC läheb ilmselt talle, kui ma endale uue olen saanud. Ma olen jumalast kindel, et sealt hakkab ta kulda pritsima, kui käed külge saab..

Mis projekte tulevik toob?

Vabandan, kuid ma ei taha väga rääkida. Mu jaoks on see selline sõnade õhku loopimine. Mulle meeldib, kui ma olen millegagi valmis saanud ning siis suudan seda publikule/rahvale esitada. Üks samm korraga!

On noori tegijaid ka, kes ise Su poole pöörduvad ja nt. biite küsivad? Jagad lahkesti?

On ja mitte ainult noored. Aga ma pean väga palju ära ütlema, kuna mul pole vabu biite enam. Paljud saadan valmimispäeval kohe teatud MC’dele, keda ma tunnen äsjavalminud biidi peale räppima sobimas. Ning tihti peale astutakse ligi jutuga, et „Ma tahaks proovida midagi!“. Vabandan taaskord, aga – ma ei viitsi proovida!!! Mul pole instrumentaale vedelemas, mille peale saaks proovida. Teha tuleb! Ja tuleb teha hästi. Kui oled juba alguses suhtumisega, et „ma proovin“, siis kahjuks see väga ei tõmba kaasa – tulemus peab olema maksimum, mitte keskpärane. Seega kõik noored – no disrespekt – aga ärge proovige, vaid tehke ära!

Millise evolutsiooni Su teksid ja teemad Su enda jaoks aja jooksul läbi on teinud; kas riimiseadmine on läinud raskemaks või lihtsamaks?

Umbes 2005ndal aastal sain ma aru, et midagi on ikka väga valesti, nii tekstides kui teemades. Sealt peale proovisin hakata oma vaatevälja rohkem laiali tõmbama ning keskenduma teemadele, mis pole ain’t räpp – on ka muid asju elus olemas kui räpp. Sellest ajast peale muideks hakkas kõik paremaks minema. Sündiski 5LOOPS ja muu tore atmosfäär sinna ümber. Võiks öelda, et astusin sammu ligemale nii iseendale kui maailmale.. või midagi sellist…

Milline on Su suhe motivatsioonikriisiga ja kas on vahel sellist tunnet ka olnud, et kõik on juba öeldud?

Oh, seda „Minge kõik perse! VSJO!“ tunnet on olnud mõnuga viimase kahe aasta jooksul. 2012 aasta oli minu elu üks halvemaid. Mu motivatsioon oli üle poole aasta jumala põhjas erinevate juhtumite tagajärgedel. Ma tundsin ennast põhjatus mustas augus olevat. Seda said ka kindlasti aru inimesed, kes mu ümber olid. Oli päevi, kus ma sõin võibolla korra … ja siis ka paar võileiba ainult. Ma olin veel septembrikuus jumalast kindel, et see on mu viimane plaat, kus ma osalen. Et mussiga on KÕIK! Kuid siis tuli ei kuskilt üks inimene, kes andis mulle tohutu energia ja motivatsiooni. Tõi mind mitte midagi tehes sellest pasast välja. Ma suutsin nautida lihtsaid asju jälle ja näha elu enda ümber. Ma polnud pool aastat kirjutanud ega produtseerinud midagi. Esimesest hetkest, kui TEMA mu sõprusringi astus, hakkasin taas genereerima ning looma. Kaks kuud hiljem oli praktiliselt 5LOOPSi material koos. Nii et .. kõik, kes vähegi naudivad 5LOOPSi muusikat, peaksid olema TEMALE tänulikud, sest muidu ma ilmselt olekski katki selle asja jätnud. Üks inimene vestluskaaslasena võib muuta ikka VÄGA palju. Seega, ma tänan taaskord SIND! Teisalt tahaks öelda kõikidele kuulajatele ja 5LOOPSi-inimestele super tänud, et olete olemas. Tundub küll selline nõmeda sotsiaalvõrgustikus elava inimese jutt, aga see 5LOOPS group, mis nüüdseks kasvanud neli korda suuremaks kui ma lootsin, annab mulle tohutut edasiminemisjõudu. Seega sügav kummardus iga inimese ees, kes sinna on tulnud.

Kuidas töö ja muu elu kõrvalt mussitegemisega nii produktiivne oled suutnud olla? Tuleb ennast palju tagant sundida?

Ausalt öeldes – ei olegi suutnud olla. Kui sa ikka veedad 9 tundi tööl, peale seda 2 tundi trennis ning sealt edasi mussi tehes – te võite kujutada ette, milline mu elutempo on.

Vahepeal lõpetasin mussitegemise kell pool 3 öösel – kella 9st jälle tööle. Väga kahjulik! Eelmisel suvel, olles veel lisaks mustas augus, hakkasid teatud inimesed mu tervise pärast muret tundma. Ja siiamaani tunnevad. Tean isegi, et nii ei tohiks päris elada – tervisega ei tohi mängida. Aga mis hoiab käiku sees on positiivne tagasiside ning .. mis ma ikka keerutan – MA ARMASTAN MUUSIKAT! Kui oled ikka uue loo valmis teinud ja see jääb sul kordama kõlaritesse nõnda, et sa naudid seda, siis on see eluviis seda väärt. Ja kui jääb ka teistele, siis SEE ongi su parim hommiku-, lõuna- või õhtusöök. Kindlasti võtan ma endale suve alguses kerge puhkuse ja siis tulen tagasi uue poweriga…

Mõned aastad tagasi vedasid Tartus Oi’poeeti nimelist üritust, kus nii räpparid kui luuletajad oma tekste lugesid. Kas plaanid mõne luuleürituse kunagi veel korraldada?

Kui ma vaid jõuaks, teeks kohe. Kahjuks pole lihtsalt puhtfüüsiliselt võimalik end kõige vahele ära jaotada nii, et see ei mõjutaks fookust sellele, mida sa teed. Tahan teha nii palju kui suudan, aga korralikult, mitte kõike poole kõvaga.

Ongi kõik, tänud jagamast! Lõpetuseks küsin veel, et kas plaadiesitlusi on ka lähiajal kavas?

9ndal Märtsil @ Von Krahl – „Check 1-2“. Tulge kohale ja ma garanteerin, et te ei kahetse, sest see on enamvähem Eesti Hiphop Festival. Kohal oma 10 artisti ja küte tuleb korralik. Ma arvan, et sellist kooslust korraga polegi Eestis laval olnud. Saab olema ulme!

– usutles wst

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus