Intervjuud

Intervjuu: Krick

Kodumaa üks parimaid poegi Krick üllitas äsja oma debüütalbumi „Voog“. EHH.ee leidis, et sellise kauaoodatud sündmuse puhul peaks mehega kohe pikemalt asju arutama, ning selle tulemusel sündis allolev intervjuu. Ühtlasi täname panuse eest ka s’Poomi.

voog1

Kas mäletad oma kõige varasemat momenti, millal see klikk ära käis, et räpp on teema?
Milleeniumivahetuse järgselt.

Sa oled pärit Saaremaalt. Kust täpsemalt ja kuidas seal räpiteemaga lood olid, kui ise alustasid? Kas olid oma koolis / sõprade seas ainuke?
Täpsemalt olen pärit Orissaarest. Alustasin dekaad tagasi ja sel ajal kuulati sõpruskonnas üksjagu räppi. Leidus teisigi, kes olid proovinud riimida. Mina olin ainuke, kes otsustas lindistama hakata.

Su artistinimi Krick tuleb ilmselt Su nimest (Kristjan), või..?
Jah just nii see on.

Mis Su kõige esimene lugu oli? Ja kas mäletad ka oma kõige esimest riimi? Millised mälestused on Sul seoses oma esimese lindistamisega?
Esimest riimi ei mäleta. Esimene lugu mille lindistasin kandis nime “Täna vaid räpin”. Salvestasin selle 2004 sügisel. Esimene sessioon toimus väga käepäraste ja lihtsate vahenditega.

Eesti räpikogukonna teadvusesse jõudsid Sa MC bättelite kaudu, kus ennast korduvalt kõva vabastiilijana tõestasid. Millest Sul üldse selline idee tekkis?
Alustasin vabastiilimist kohe pärast oma esimeste tekstide kirjutamist. See oli minu jaoks loomulik osa. Kui hakkasin midagi kirjutama, harjutasin paralleelselt vabastiilimist. Leidsin selle kaudu uusi arusaamu riimimisest.

Kas bättelitega seoses on Sul ka mingeid funfacte või ägedaid lugusid rääkida?
Noup

Kuidas Sa oma vabastiiliskille üldse lihvinud oled, kas oled sellele kuidagi struktuurselt lähenenud?
Pärast 2008. aasta MC Battlet hakkasin kuulama lemmikprodutsentide biite kogumike kaupa. Kunagi oli nädalaid, kus sai iga päev lemmikbiitide taustal friistailitud,

Millist nõu annaksid neile, kes soovivad ise kõvaks friistailijaks saada?
Soovitan regulaarselt sellega tegeleda ja olla sihikindel.

Kirjelda, mis Su sees toimub sel hetkel, kui vabastiilid?
Mulle saabub teatud meelteseisund, kus jälgin ümbritsevat ja segan selle hetke emotsiooniga ning see vormub riimide kujul.


Stiilinäide Kricki vabastiiliskillidest.

Lähme nüüd aga aktuaalse teema juurde – õnnitlused albumiga mahasaamise puhul! Mida sümboliseerib Su albumi pealkiri – “Voog”?
See iseloomustab etappi mis on mu elu justkui ühtse voona läbinud. Ühtlasi on see ka viide merele. Olen merel ammutanud omajagu inspiratsiooni.

Kuidas kujunes koostöö s’Poomiga? Mida Sa sellest said või kui üldse?
s’Poomiga koostöö sujus ladusalt. Esialgu panime paika albumi idee. Seejärel hakkas ta mulle stabiilse intervalliga biite saatma. Kuulasin ja asusin seejärel tekste kirjutama.
Lindistamine toimus Tartus. Tavaliselt salvestasin mitu pala nädalavahetuse jooksul. Olen kogu albumi tegemise protsessi käigus saanud uusi kogemusi. See on pannud mu mõtlema, kuidas edaspidi veel paremini ja oskuslikumalt muusikat luua.

Külalisesinejatena oled oma albumile kutsunud häält tegema Karl Kivastiku (615) ja Kulguri. Kiiduväärt valik kahtlemata; kuidas need koostööd sündisid?
Kulgur on mu hea sõber, kellega oleme varemgi ühiselt lugusid teinud. Ta on parim näide sellest, kuidas luua üllatavaid riimikombinatsioone ilma et loo sisu sellest kannataks.
Tahtsin kohe algusest saadik, et ta teeks albumil häält. Karl Kivastiku vaatenurk tekstides on alati huvitav ja uudne. Arvan, et ta sobib siia albumile hästi.

voog2

Kui kaua kogu plaaditegemisprotsess aega võttis?
Kokku umbes 2 aastat. Esimesed lood said linti 2013 sügisel ja viimased selle aasta esimeses pooles. Sellele järgnes miximine, masterdamine albumi kujunduse loomine ja plaaditrükk. Tegelesin albumi kõrvalt ka muude paladega. Näiteks minu soundcloudis olevad lood “Laeng”, “Vigade maksumus” ja “Kammitsad” on lindistatud albumi tegemise protsessi keskel.

Albumil kõlab rohkelt bollywoodi saunde. Millest selline otsus ja kumma idee see oli?
See idee tuli s’Poomi poolt. Ta vaatas mõni aeg tagasi omajagu Bollywoode filme ja kuulas saundträkke. Mõte tundus huvitav ja kui kuulsin esimesi biite, mis oli nende sämplitega tehtud, siis oli koheselt teemas.

Mis Su enda lemmiklugu on albumilt? Ja kui plaadilood välja jätta, siis mis on teine lemmiklugu, mille tegemisel Sa ise osaline olnud oled?
“Oilar squad” ja “Uunikum” on hetkel lemmikud. Teistest lugudest on meeldejääv Kammitsad koos Põhjamaade Hirmu ja Lauri Tähega. Mulle väga meeldis kuidas see koostöö kujunes. Samuti sain selle looga oma hingelt ära öelda mõned mõtted tänu millele sain uue loominguga vabalt edasi liikuda.

Pean korra ikka vabastiiliteema juurde tagasi tulema – kas plaadil saab ka friistaili kuulda?
Plaadil vabastiili ei kuule. Küll saab seda kindlasti kuulda laividel.

Mis projektid järgmiseks soolas on?
Üks projekt on algstaadiumis. Praegu on vara sellest täpsemalt rääkida.

Räpimehed kannavad aeg-ajalt oma tekste ka kõiksugustel luuleüritustel ette. Kas oled ka ise luuletusi kirjutanud?
Olen kirjutanud mõned luuletused. Üldjuhul kirjutan ikkagi räpitekste. Olen paaril luuleüritusel oma tekste deklameerinud. Tavaliselt olen muutnud nii esitamistempot kui rõhuasetusi. See on andnud lüürikale hoopis teise varjundi.

Kas oled ka mingit muusikalist haridust saanud?
Õppisin kunagi kolm aastat muusikakoolis klaverit.

Millega Sa siis tegeled, kui parajasti mussi ei tee?
Käin tööl ja koolis. Vabal ajal meeldib sõprade ja lähedastega koos aega veeta. Kui on rahulikum periood, siis käin ujumas ja vahel ka korvpalli mängimas.

Kas kuulad ise peamiselt räppi või ka muud muusikat? Kes on Su lemmikud ja eeskujud, nii Eestist ja välismaalt?
Suures osas kuulan räppmuusikat. Samas naudin ka teisi muusikaliike. Piire endale ei sea selles osas. Meeldib leida vaheldust ja otsin erinevatest žanritest iselaadi elamusi. Suurimad eeskujud välismaalt on Nas, Big L ja Busta Rhymes. Viimastel aastatel olen palju kuulanud selliseid tegijaid nagu Roc Marciano, Termanology, Joey Bada$$ ja Doppelgangaz.

Kui Sa ei teeks hiphopi, siis mis muusikat Sa teeksid? Ja kellega Sa sel juhul Eestis featuring-albumi teeksid?
Võimalik, et katsetaksin teha ragga jungle’t. Ilmselt teeksin koostööalbumi koos produtsentide duoga Audiokäärid (Audioholic ja Käärkäsi).

Kuidas iseloomustaksid Kricki aastatest 2005-2015?
“Räppinud terve dekaadi enne kui avaldan plaadi”

Supertänks! Võid lõppu veel mingit plaadipromojuttu ja shoutoutse kütta!
Aitäh kõigile, kes ühel või teisel moel on mind toetanud! Teid on palju.
“Voog” CD-d on võimalik soetada Tallinnas Biit Me Records Store’st ja Tartus Backbone Tattoo salongist. Kes soovivad plaati mujal Eestis kontakteeruge minu või Peeter Leet’iga facebookis.

– usutles wst

Teemas

2 Gang starr’i

 • Vasta
  grammar nazi
  27. nov 2015 at 11:03

  dekaad on 10 päeva:)

 • Vasta
  andres
  27. nov 2015 at 18:17

  “kodumaa üks parimaid poegi” xD kes neid tekste kirjutaab?
  tuult tiibadesse!

 • Jäta vastus