Plaadid

Abraham – Piffe, plekki ja presidendiks!

Superbandiit, 2010

Abrahami kauaoodatud debüütalbum „Piffe, plekki ja presidendiks!“ on midagi sellist, mida Eesti muusikamaastikul pole varem kuuldud. Irooniaprisma, staarihakatised, homofoobia ja rohkelt vulgaarsusi on pandud orkestrina koos ühes taktis mängima ning tahad sa seda või mitte – see hip-hop saund kõlab hästi! Nõrganärvilised ning huumorisooneta inimesed võivad siinkohal lugemise lõpetada. Asi läheb päris ebasündsaks kätte.

Kiitus avaloole. „Ettevaatust Juut“ sobib perfektselt albumit sissejuhatavaks. Abraham teise salmi alguses: „Ma tean juutidest kõike, olgu nad, mis tahes masti, näiteks Eino Baskin tahab täiega Karin Raski!“ Vänge keelekasutus ning kodumaistele kuulsustele verbaalselt näkku sülitamine annavad väga selge signaali sellest, mida järgmistelt radadelt oodata võib. „$itak$ Plekki“, „Tantsi Tantsi“ ja „Abraham On Nummi“ jätkavad veatult mehe sooloalbumi tervikuks ehitamist. Teravmeelne Abraham ei väsi hetkekski ning nüanssideni läbimõeldud read liiguvad ettekandmisel tankina edasi. „Tantsi Tantsi“ kui korralik bänger klubipõrandatele eristub kõigist teistest träkkidest albumil oma mõnusalt krõbiseva ja bassise tausta poolest. Roppused roppuste otsa saavad edaspidi ette kantud aga pisut alternatiivsema saundi taustal. „Lahutan Meeli“ millegi uuega kuulajat sisuliselt ei üllata – staarid ja „ilusad poisid“ saavad jälle puid alla. „Piffe, plekki ja presidendiks!“ poleks aga tugev räppalbum tõsiseltvõetava egoloota ning tuld sülgav sõnasepp seda fakti unustanud ei ole. Abrahami enesekindlus on vääramatu, sest loos „Minuga Ei Nussi“ ütleb ta kõikidele fännidele ja heiteritele konkreetselt välja: „Siin väikses Eestis olen ma ime, ja mu album on ime, kui sa seda ei näe, oled sa pime.“ Mees teab, et on oma debüütalbumiga korraliku märgi maha pannud.

„See on vohav madalalaubalisus, ääretult labane, täis haiglaseid oletusi ja ajab haritud inimese iiveldama,“ kommenteeris Kroonikale muusik Kerdo Mölder albumi intrigeerivamat träkki „Miski On Lilla“. Tuleb korrata, et Abrahami esikalbum eeldab kuulajalt kõrget taluvuslävi ning veelgi kõrgemat enesehinnangut. Nõrgukesed niidetakse jalust! „Miski On Lilla“ kui hümn homofoobiale mõjub veenvalt tänu väga humoorikate piltide ette manamisele ning tabavale sõnakasutusele: „Ja kui Uku Suviste võtab särgi jälle ära, saab ta türa piitsa, no türa, ma olen noor ja vihane, loomakaitsjad, mis me kisame, pandasid on niikuinii alles kaheksa ja türa kõik on isased.“ Vaata kindlasti loo videot!

„Mis Teeb Minust Õnneliku“, „Kõva“ ja „Vot See On Armastus“ jäävad teistele radadele nõrgemate taustavalikute tõttu pisut varju. Liialt meinstriimi saundi tagaajavatel biitidel kõlab Abraham vähem tõsiseltvõetavana kui lihtsamatel ja agressiivsematel tumedama bassiga instrumentaalidel. Albumi lõpurada „Aitähh Aitähh“ on aga eelkõige õnnestunud energilise kõla saavutamise ning läbinisti tsenseerimist mittevajava teostuse tõttu. Kuulamisel kõrv puhkab. Täname. Kuid Abraham pole veel lõpetanud! „Presidendi Kõne“ toob kõigile neile, kes umbes 45-le minutile knopkadel istumisele vastu pidasid, kindlasti muige näole. Aplausi koht. Abraham on rääkinud.

„Piffe, plekki ja presidendiks!“ on kokkuvõttes üks tugevamaid ja eristuvamaid albumeid, mida Eesti hip-hopi diskograafiast tänasel päeval leida võib. Träkkides tihtipeale häirivalt julged väljaütlemised ei jäta arvatavasti ühtki kuulajat külmaks. Võimalik, et just selles Abrahami esikalbumi tugevus seisnebki – seda lihtsalt ei saa märkamata jätta! Rääkides aga albumi köögipoolest, siis võib öelda, et Jarek Kasari, Joosep Maripuu ning Siim Ilvese sepistatud taustamaterjal on hea, kuid mitte erakordne. Pigem kutsub albumit uuesti kuulama sellel sõjakirvest vibutav emtsee, kellel pole ühegi mõtte väljendamise ees hirmu. Viimane muutub samas albumi edenedes mingil hetkel pisut väsitavaks ning üheülbaliseks, sest roppu suuvärki ei jõua katkematult kuulata. Tahaks rohkem mitmekülgsust.

„Piffe, plekki ja presidendiks!“ pole tavaline tugitoolimuss, vaid heas mõttes tõsine väljakutse igale kuulajale. Pilava huumori ning labase sõimu vaheline piir on antud juhul muutunud õhkõrnaks. Võtad või jätad?

Hinnang: 4.5/5

WordWisdom

https://www.facebook.com/notes/wordwisdom/plaadiarvustus-abraham-piffe-plekki-ja-presidendiks-2010/10150684240309357

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus