Plaadid

80’s Babies – Sonic Music (2010)

6549eighties_babies_2Kooslus nimega 80´s Babies, mida esindavad emcee Dee Jackson ning produktsiooni ning biitide eest vastutav Tall Black Guy, on aastasse 2010 jätnud märgi albumi “Sonic Music” näol. Käesoleva arvustuse objektiks oleva albumi puhul on siiski aga tegemist silmapaistvama ning enam tähelepanu nõudvama muusikalise eneseväljendusega, mis allub hästi definitsioonidele “kogumik”, “tervik”, “teos”. “Sonic Music” paneb kuulajad tingimusteta proovile ning teeb seda julgelt, liikudes enda jaoks niivõrd äratuntavas ja alateadlikult ilmselt detailideni lahtimõtestatud muusikalises spektrumis, et sellesse paigutatud helide, rütmide ning vokaalse perfektsiooni taotlus ning potentsiaal peaks ka kõige intesiivsema kriitiku alateadvusele koputades andma ühemõttelise signaali – 80´s Babies on erinev ning suudab ka reaalselt pakkuda midagi uut. Järgnevalt üritan albumil esinevate lugude nimekirjast üle libisedes, ning tunnistan, et tänaseks päevaks välja kujunenud täiesti subjektiivselt positsioonilt, välja tuua mõtted ja tähelepanekud, mis minu silmis hinnangu niivõrd kõrgele on kergitanud.

Instrumentaalselt poolelt lähenedes tugineb “Sonic Music” läbivalt ning eranditult vaid Tall Black Guy produktsioonile. Oskus leida ja valida ning seejärel protsessi käigus muuta “enda omaks” parimaid ning kõige ootamatumaid “soulisämpleid” ja suutlikkus luua taolist “signatuurkõla” järjepidavalt, võimaldab mõelda paralleelidest selliste nimedega nagu Illmind, 9th Wonder, Black Milk ja Apollo Brown. Kõla, mida Tall Black Guy pakub albumil “Sonic Music” väljub aga minu poolt tema jaoks eelpool toodud produtsentide nimedega loodud raamidest. Pikitud läbi ka kvaliteetsetest ning meloodilistest sämplitest, käib “Sonic Music” välja elektrooniliste kõlade, alati perfektsete trummimustrite ning iseseisvalt sissemängitud harmooniate kombinatsiooni, mis rõhutab albumi instrumentaalset läbimõeldust tasandil “iga hi-hat ja paus peab paigutuma korrektselt ning omama põhjust”. Tall Black Guy “ehitab” instrumentaale element elemendi haaval, mistõttu leian ennast pärast albumi taaskordset läbikuulamist uuesti situatsioonis, kus pean iseendale täpsustama, kuivõrd oluline on fraasiga “muusikaline tundlikkus” ning terminiga “hingestatus” korrektne ning õiglane muusikamaastikul asjade hindamine. Hinda asju nii nagu nad tegelikult on, mitte nii nagu keegi väidab neid olevat. Rajad nagu “Man´s World”, “Technology”, “Can´t You See” ja “Fighting Demons” iseloomustavad ning näitlikustavad minu poolt kirjeldatud muusikalist mitmekesisust. Albumi stabiilsusest toon siiski rõhutatuna välja selle esimese singli, “I Wanna Talk To You”, mis iseloomustab pea täiuslikult produtsendi suutlikkust tugeva üldkõla ning kõigi tänases hip-hopis kehtivate kirjutamata reeglite ja standardite kõrval tulla välja looga, mis jääb truuks ta ideedele ja nägemusele. Muusikalise poole tipphetkeks jääb minu jaoks plaadi 8. rada – “C.O.B. (Control Our Block)” – mille terviklik harmoonilisus ja ülesehitus ning hetketi kummituslik kõlapilt ei jäta ruumi kahtlustele.

Arvustuse teise poole adressaadiks on otseloomulikult Dee Jackson. Ajajärgus, kus vokaalse ning lüürilise võimekuse, albumi kontseptsiooni temaatilise terviku ülesehituse oskuste ja karismaatilisuse ning isikupära toomise diskussioon hip-hopis võib objektide suhtes kõikuda skaalal, kus ühel poolel on kangelasteks sada miljonit kuulamist “teeninud” ning “kõigile” meeldivad raadiohitid ning teisel pool artistid, kes peavad tõsiselt vaeva nägema, et ka reaalset töö-aega muusikasse investeerides ning iseennast promodes hakkama saada ja kuulajani jõuda, on oht, et isegi sedavõrd andekas emcee nagu Dee Jackson võib korporatiivse maailma tõlgenduse ning lähenemise kaudu jääda kaotajaks. Sel juhul, siiski, on kõik õigesti ja hästi, sest “Sonic Music” ning Dee Jacksoni poolt sellel pakutav on kõike muud, palju rohkem ja enam veel kui kirjeldatud maailmamudel eales pakkuda suudaks. Mehe hääles kõnelev ning tajutav erudeeritus, rida realt mõistetav öötundide arvelt kirjutamiseks võetud aeg ning oskus erinevates tempodes leida “võti” instrumentaalil sujumiseks on asjaolud, millest ei tohiks üle liikuda kui garanteeritust ja iseenesestmõistetavast. Dee Jackson´i võime manipuleerida toonidega oma hääles ning lüüriline mitmekesisus ja peaasjalikult võime panna ennast kuulama, rõhutamata ning enesekindlalt tuua välja kandev sõnum, ei ole lubanud mul “hüpelda” mööda albumit ning lähtuda “hea loo” defineerimisel ainult minu jaoks meeldivaimast instrumentaalist. Teemaderingi ja selle kulgemise jätan ma seejuures kuulajaile endile avastada. Albumi “tracklist” loob siiski aimduse paikadest, kuhu mees meid selle kuulamise jooksul põgusalt viib. Eklektilise energilisusega ja ootuspärasustest kõrvale kaldudes ehitab Dee Jackson üles aasta ühe silmapaistvaima albumi lüürilist sektsiooni ning annab justkui mõista: “Andke meile vaid võimalus ja võib juhtuda, et leiate end üllatununa.” Öeldust sõltuvalt märgiksin eraldi ära sellised lood nagu “Fighting Demons”, “Technology” ja “Man´s World”.

Dee Jacksoni ja Tall Black Guy kõrval on albumil kaasa tegemas terve hulk artiste, andekaid inimesi, kelle panusel on suur osa terviku muutmisel selliseks nagu ta on. 80´s Babies tõepoolest väärib võimalust – ühte tundi muusikat armastava ning uue ja huvitava suunas avatud kuulaja tähelepanust ja ajast. “Sonic Music” paigutub igas mõttes konfliktse mõiste “real hip-hop” alla ja kahe mehe koostöö sujuvus ning harmoonia on vaieldamatult tuntav kogu projekti läbivalt. Samas on selles veel ka tohutult ruumi ja potentsiaali, mis loodetavasti tulevate aastate lõikes jõuab taaskord ringiga muusikalises vormis ka meieni.

Seega, näidake üles toetust ja soetage album endale SIIT!

Singli “I Wanna Talk To You” video: http://www.youtube.com/watch?v=CNzyNm3PB4I

Koondhinne albumile: 7,0 / 10,0

Arvustuse koostas: Kaur

Tracklist:
1. Sonic Music Intro 01:36
2. Do Dat Do Dat 04:02
3. Cant You See 04:59
4. Technology / featuring Chaka B 03:49
5. Popular Stranger / featuring Chaka B 04:12
6. Wait A Minute / featuring Midflex & Famsquadilliana 03:57
7. Liberation / featuring 1773 & K Sera 04:02
8. C.O.B ( Control Our Block) / featuring Crooked I & Knoc Turn’al 04:20
9. I Wanna Talk To You (free) 03:44
10. The Groove / featuring Iris & Savy 04:07
11. Man’s World / featuring Yng Sin 03:28
12. Frequency / featuring Kazi the Blak & Allegra Dolores 03:27
13. Mic Control /featuring Pathfinders, Sorce, IE, & Jelify 06:27
14. Fighting Demons 03:16
15. Thank You 04:45
16. Yusef Rumperfield Outro (You Are The Star) 02:03

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus