Plaadid

5LOOPS – 2010LP

Superbandiit, 2010

Hip-hop projekt 5LOOPS, mille eestvedajaks pikemat tutvustamist mittevajav s`Poom, on oma esikalbumiga eesmärgi – pakkuda kuulajale igas mõttes kvaliteetset vanakoolihõngulist saundi – edukalt täitnud. Mehe enda seisukoht: „Kui muu maailm otsib uut retsepti, et kultuuri päästa, siis mu kokaraamat on klassika ning tulemus põhjakõrbemisvaba!” Pole patt nõustuda, sest ka Erki Luukassoovitab. Eesti hip-hop on elujõulisem kui kunagi varem ning 5LOOPSi „2010LP“ on selle veenvaks tõestuseks.

Albumi träkklist pakub olenemata kõlapildis ajas tagasi rändamisele igale maitsele kuulamist ning toetab eeskujulikult taotletud kontseptsiooni. Kohatäite rajad on suudetud välja noppida ja ainult kõige tugevam kraam on kettale kõrvetatud. Plaadil kaasa tegevate emtseede list on aukartustäratav:Reket, Okym Riim, Chalice, Tommyboy, MF Lef, Lim, Põhjamaade Hirm ja Magnum P. Loomulikult tulistab huultelt kuulid teele ka kogu “2010LP” biidimaterjali ja produktsiooni eest vastutav s`Poom isiklikult. Seega panustab 5LOOPSi tegemistesse peaaegu kogu tänase päeva Eesti räppmuusika eliit ning tulemus räägib enda eest.

Albumi pärlitena saab välja tuua palad nimedega “Topeltmorda” ja “Muzzy”, kus oma vaimukate tekstide ning absurdse voolavusega hüpnotiseerib kuulajat Chalice. “Topeltmorda” stiilinäide: “Ma olen topeltmorda, kannan Versace all Nike, pilgutan silma meestele, endal tegelt meeldivad naised, lastele jutustan kui halvad on droogid, ise jään mendile narksiga vahele, kuid räägin end välja – olete sattund hirmukooli!”Võibki kuulama jääda. Vähembängivad pole ka “Aktsioonikangelane”, “Mu Pidu”, “T.K.K” (MF Lefiga) ja“Vaikiv Pinge”. Mitmekülgsed ning mahedalt bassised biidid panevad pea nõksuma, jala tatsuma. “Ma pole nahkhiir mees, sest ta liibuv kostüüm on veider, ma ei seikle mööda katuseid, sest mu trajektoor on kelder,” avab kaardid s`Poom rajal “Aktsioonikangelane”. “Vaikiv Pinge” mõjub eriti ehedalt, sest kaasa tegevad Põhjamaade Hirm ja Magnum P annavad just neile omase väljakujunenud stiilipuhtusega stressiteemat käsitlevale loole vajalikku vürtsi.

Eraldi väärivad märkimist s`Poomi soololood “Mõtted” ja “Mida”. Viimased lisavad albumile seda kõlalist kontrasti, mida pärast “2010LP” kuulamisel keskpaika jõudmist ennast otsimas võib leida. “Mida” kosmiline ning kaootiliselt kulgeva rütmiskeemiga instrumentaal on üks meeldejäävamaid albumilt üldse. Meeldiv on tõdeda, et kuigi Tartu veteranemtsee sõnamäng tundub teatud hetkedel liialt monotoonne, siis tegelikult suudab s`Poom igale taustale uutmoodi peene riimimustri tikkida. Edasiminek võrreldes varasema loominguga on tuntav. “Mõtted” juhatavad sisse järgmised emotsionaalsed read: “Vaatan neid käsi, nii seest kui pealtpoolt, seda soont, kus ainsaks voolavaks on noot, ning sõnad, mis tõmbavad mind pasast lahti, panevad puuri, kinni siia rütmikasti – taevas appi!”

“2010LP” kuulamisel oodanuks träkkides pidevalt rõhutatava “meie teeme seda kõige õigemat asja ja kõige õigema suhtumisega üldse!” kõrvale rohkem vaheldust. Seda pakuvad samas näiteks “Rott” (koos Okym Riimiga), “Topelmorda”, “Esimene Löök” (koos Tommyboyga), “Mida” ja “Ma`i Taha Näha”. Jällegi maitse küsimus, sest kokkuvõttes õigustab lüüriline tervik end igati. Plusspunktid koomiliste radasid tabavalt sisse- või väljajuhatavate katkendite lisamise eest! Instrumentaalne pool on albumil samuti korralik – üleminekud on sujuvad ja loogilised – ning pettuma peavad vaid need, kes ei suuda sneeride ja kikkide ülelugemisest kaugemale näha. “Prooviks teha nii nagu vanasti!” – see on õnnestunud. Vanakooli saundi gurmaanide ning loomulikult kõigi Eesti hip-hop skene käekäigust hoolivate inimeste jaoks on “2010LP” kohustuslik kuulamine ja plaadiost.

Hinnang: 4/5

WordWisdom

Teemas

Julged arvajad puuduvad

Jäta vastus